W obliczu nieustannie postępujących zmian klimatycznych jesteśmy zobowiązani stawiać na ekologiczne, przyjazne środowisku rozwiązania. To, czym i w jakim piecu palimy, ma fundamentalne znaczenie dla ochrony naszej planety. Z tego powodu producenci zaczęli stosować nowe rozwiązania, dzięki którym produkcja szkodliwych dla środowiska substancji jest znacznie zaniżona. Aby móc rozpoznać kotły mniej lub bardziej ekologiczne, wprowadzono specjalne klasy. W niniejszym tekście przyjrzymy się urządzeniom spełniającym wspomniane normy. Dlaczego warto postawić na tego typu piece? Czym charakteryzują się kotły piątej klasy? Zapraszamy do lektury.
Ekologia przede wszystkim
Kotły dzieli się na trzy klasy, a podział ten jest regulowany przez normę PN-EN 303-5:2012 „Kotły grzewcze – Część 5: Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 500 kW – Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie”. Według niej kotły dzieli się na klasę trzecią, czwartą i piątą, przy czym podziału dokonuje się na podstawie granicznych wartości emisji trzech zanieczyszczeń: tlenku węgla (CO), pyłu oraz lotnych związków organicznych (OGC). Co więcej, rozporządzenie, które ostatecznie weszło w życie wraz z początkiem 2020 roku, określa także sezonową efektywność energetyczną kotłów – jej wartość nie może być mniejsza niż 75% dla urządzeń o znamionowej mocy cieplnej do 20 kW lub 77% dla kotłów o mocy większej niż 20 kW. W wyniku wejścia w życie ustawy, w naszym kraju do użytku dozwolone są wyłącznie piece piątej klasy – korzystanie z niespełniających norm urządzeń grozi otrzymaniem kary finansowej.
Charakterystyka pieców 5 klasy
Urządzenia tego typu pod wieloma względami różnią się od kotłów klasy 3 i 4. Należy zwrócić uwagę choćby na konstrukcję – ekologiczne piece 5 klasy są znacznie masywniejsze od starszych, niespełniających norm urządzeń. Ponadto emitują one aż do trzech razy mniej szkodliwych pyłów i substancji smolistych. Oczywiście tego typu kotły, chociażby dzięki wykorzystaniu nowoczesnych systemów precyzyjnego dozowania powietrza i paliwa, są też znacznie wydajniejsze niż urządzenia 3 i 4 klasy. Piece zasypowe 5 klasy są przystosowane do spalania ekogroszku oraz pelletu.
Kotły 5 klasy są, niestety, droższe od niespełniających norm, starszych pieców. Cena jest jednak w tym przypadku rekompensowana wyjątkową wydajnością – urządzenia tego typu zużywają znacznie mniej paliwa. Ponadto warto wspomnieć o prowadzonym przez rząd programie dofinansowań, dzięki któremu wymiana starego pieca na nowszy, bardziej ekologiczny model jest znacznie mniej bolesna dla portfela. Piece piątej klasy to nowoczesne urządzenia, które pomagają chronić środowisko – tego typu kotły już wkrótce znajdą się zapewne w zdecydowanej większości rodzimych domostw.