Bez kategorii

Wdrożony przed kilkoma laty program Czyste Powietrze, który, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu ochronę ekosystemu, pozwala tanim kosztem wymienić stare „kopciuchy” na nowoczesne, ekologiczne piece. Nie każdy rozumie jednak, jak działają dopłaty, kto kwalifikuje się do dofinansowania, a także jakie wnioski należy przygotować i gdzie się z nimi udać. Dlatego w dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, jak działa program Czyste Powietrze oraz jak najlepiej skorzystać z oferowanych dopłat. Zapraszamy do lektury!

Zasady programu

program czyste powietrze

Ten rządowy, ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych wystartował w 2018 roku, a zakładany czas jego trwania kończy się 11 lat później, w roku 2029. Ubiegać się o dofinansowanie mogą osoby fizyczne będące właścicielami domu jednorodzinnego lub wydzielonego w nim mieszkania z wyodrębnioną księgą wieczystą. Niestety, trzeba też spełnić kryteria jednego z trzech progów finansowych. Przykładowo gdy chcemy otrzymać podstawową dopłatę, nasze dochody nie mogą przekroczyć sumy 100 000 zł rocznie. Wyższe dofinansowanie przypadnie tym, których przeciętne zarobki wynoszą do 2189 zł miesięcznie dla osoby mieszkającej samotnie bądź 1564 zł na miesiąc w przypadku, w którym mieszka się z rodziną. Ostatni próg finansowy dotyczy wszystkich osób fizycznych, których przeciętne dochody miesięczne nie przekraczają kwoty 900 zł dla gospodarstwa wieloosobowego lub 1260 zł gospodarstwa jednoosobowego. Warto pamiętać, że kwoty otrzymywanych dofinansowań są zależne od kilku czynników, w tym m.in. charakterystyki przeprowadzanych prac, dlatego powinniśmy najpierw obliczyć nie tylko to, na który próg się załapiemy, ale też, jaka kwota może nam przysługiwać. Następnym krokiem, jeśli spełniamy określone kryteria, jest pobranie wniosku umieszczonego na stronie rządowej, wypełnienie go, a następnie wysłanie drogą elektroniczną tudzież pocztą. Warto pamiętać, że sam projekt działa na zasadzie refundacji – musimy najpierw na własną rękę zainwestować w nowy kocioł, by następnie otrzymać zwrot części kosztów. Minimalny wkład własny, który pozwoli nam dostać refundację, wynosi siedem tysięcy złotych.

Dofinansowanie do pieca na pellet

Projekt rządowych dofinansowań ma oczywiście na celu m.in. poprawę jakości powietrza – polskie miasta niestety przodują np. w rankingu zanieczyszczenia pyłem PM10 z marca 2022 roku. Na 20 pozycji na liście znalazło się aż pięć rodzimych miejscowości. Dlatego tak ogromne znaczenie mają oferowane dopłaty do pieców na pellet – ekologiczne kotły tego typu znacznie ograniczają ilość niebezpiecznych substancji przedostających się do powietrza. Co więcej, wymienić stare kotły najzwyczajniej w świecie trzeba, jeśli bowiem tego nie zrobimy, możemy zostać ukarani surową grzywną. Należy jednak pamiętać, że piec zamienić musimy na urządzenie spełniające wymogi dyrektyw Ekoprojekt i Ecodesign. Na szczęście nowoczesne piece piątej klasy, które spełniają wymienione przed chwilą normy, pozwalają grzać oszczędniej, oferując większą w stosunku do „kopciuchów” wydajność. Zdecydowanie polecamy inwestycję w tego typu piece, które wykorzystują naturalne paliwo o wysokiej wartości energetycznej. To najbardziej ekologiczny materiał grzewczy.

Dofinansowania oczywiście obejmują także piece na ekogroszek, które również stanowią dobrą alternatywę dla „kopciuchów”. Tym niemniej, jeśli zależy nam na tym, by rzeczywiście przyczynić się do ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza, zdecydowanie powinniśmy postawić na kocioł wykorzystujący ekogroszek. Dzięki rządowym dopłatom jest to zdecydowanie łatwiejsze!