Wszystkich zainteresowanych dokładnymi informacjami nt. programu „Czyste Powietrze” zapraszamy do zapoznania się z jego głównymi założeniami, m.in. ile wynosi dofinansowanie na piec na pellet, a także, od czego zależy przyznawana kwota wsparcia.

Najważniejsze informacje:

Kotły na ekogroszek od 01.01.2022 r. nie podlegają dofinansowaniu „Czyste Powietrze”.

Dopłaty do kotłów 5 klasy nie dotyczą urządzeń zasilanych paliwem stałym w postaci drewna oraz węgla, również w formie ekogroszku. Wynika to bezpośrednio z przepisów unijnych, którym podlegamy jako obywatele państwa UE.

Dofinansowanie można uzyskać wyłącznie na kotły pelletowe.

Dopłaty do pieców na pellet w ramach programu „Czyste Powietrze” pozwalają na założenie nowego, wydajnego urządzenia grzewczego o wiele mniejszym kosztem. Jako że pellet jest rodzajem biomasy, która jest surowcem odnawialnym, takie piece są wyjątkowo ekologicznym rozwiązaniem. Co więcej, ten rodzaj paliwa, spalany w odpowiedni sposób, jest niskoemisyjny. Piec na pellet zakupiony z dofinansowaniem pozwala więc nie tylko zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, lecz także sporo zaoszczędzić.

Co oznacza pojęcie kocioł na pellet o podwyższonym standardzie i czym się różni od zwykłego kotła automatycznego?

Kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie posiadają obniżoną do poziomu 20 mg/m³ emisję pyłów PM. Oznacza to, że są bardziej ekologiczne, gdyż jak powszechnie wiadomo, emisja pyłu PM ma znaczący wpływ na powstawanie smogu. Im bardziej obniżony stopień emisji, tym można liczyć na wyższe dopłaty do pieca na pellet.

mężczyzna zamykający piec na pellet
pellet

Wymieniając stary kocioł centralnego ogrzewania na automatyczny kocioł pelletowy, można uzyskać zwrot z programu „Czyste Powietrze”, którego wielkość zależy od kilku czynników.

  • Dotacja do kotła na pellet w wysokości max. 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji tj. do 6.000 zł.
  • Wybierając kocioł o podwyższonym standardzie, można uzyskać nawet max. 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji, tj. do 9.000 zł,
  • Wyższe dofinansowanie w wysokości 60% kosztów kwalifikowanych i kwocie nawet do 12.000 zł może otrzymać tzw. grupa 2 beneficjentów, czyli osoby, których przeciętny średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza:
    • 1564 zł – w gospodarstwie wieloosobowym.
    • 2189 zł – w gospodarstwie jednoosobowym.

Korzystając z programu „Czyste Powietrze”, mamy możliwość wyboru dofinansowania pieca na pellet, zależnie od naszych możliwości. Nie uzyskamy jednak dofinansowania na kocioł na pellet, jeżeli dom posiada przyłącze do sieci gazowej. W takiej sytuacji nie ma możliwości złożenia wniosku o dofinansowanie.

Więcej informacji na temat dofinansowania pod adresem: https://www.czystepowietrze.gov.pl