Dziś w Polsce zaobserwować można tzw. czarny PR prowadzony wobec węgla. Z jednej strony można tłumaczyć to zachowaniami proekologicznymi. Z drugiej zaś można odnieść wrażenie, że działania te są mocno przesadzone. Tym bardziej że z węgla jest się w stanie bez problemu uzyskać ciepło w wystarczająco czysty sposób – zgodnie z rygorystycznymi wymogami UE. Udowodnimy dziś, że ekogroszek faktycznie jest surowcem eko, a ogrzewanie nim może być również korzystne finansowo.
Z czego powstaje ekogroszek?
Na początku warto dowiedzieć się, z czego i jak dokładnie powstaje ten rodzaj opału. Choć niektórzy uważają, że jest to węgiel jak każdy inny, różni się on dość znacznie od swojej surowej wersji. Mowa bowiem o produkcie uzyskanym z węgla kamiennego. Ta kopalina bogata jest nie tylko w cenny energetycznie czysty węgiel – jego zawartość waha się między 75 a 97%. Zawiera także inne substancje, takie jak popiół czy siarkę, a także nieco wilgoci.
Ekogroszek natomiast produkuje się z rozdrobnionego węgla kamiennego, który zostaje poddany płukaniu. W ten sposób możliwe jest pozbycie się wszelkich substancji, które w procesie spalania węgla są szkodliwe. Usuwa się tak niepalne frakcje, które przyczyniają się nie tylko do powstawania nadmiernej ilości dymu, lecz także do niekorzystnych spieków, które zanieczyszczają kocioł oraz przewody wyprowadzające spaliny. To generuje również częściowe straty, ponieważ spieki nadal posiadają w swoim składzie substancje palne, a tak lądują one wraz z popiołem jako produkt odpadowy.
Właściwości czarnego złota
O ile węgiel w naturalnej postaci potrafi być niezwykle wysoko kalorycznym opałem, to jednak substancje niepalne zmniejszają jego potencjał energetyczny. Dodatkowo wpływają na gorszy skład spalin, co powoduje, że nie jest on postrzegany jako ekologiczny surowiec. Inaczej sprawa ma się z jego oczyszczoną wersją, czyli ekogroszkiem. Pozbawiony jest on bowiem sporej ilości pyłów i innych związków niepalnych oraz takich, które w wysokiej temperaturze stają się szkodliwe. Dzięki temu też jego kaloryczność względem węgla kamiennego potrafi być znacznie wyższa. Dlatego też można powiedzieć, że ekogroszek jest tym, co najbardziej wartościowe w węglu.
Wydajne kotły na ekogroszek
Dodatkową zaletą ekogroszku jest jego forma. Ponieważ wyprodukowany opał ma postać niewielkich granulek, doskonale nadaje się do bardziej zautomatyzowanych pieców. W ten sposób nie trzeba co chwila dokładać go ręcznie. Decydując się więc na ogrzewanie tym paliwem, wybrać można piec na ekogroszek z podajnikiem. Dzięki temu ograniczymy obsługę kotła do minimum. Co więcej, dzięki zastosowaniu takich urządzeń jest się w stanie zoptymalizować proces spalania i tym samym jeszcze bardziej obniżyć produkcję szkodliwych związków.
Czy można zatem ekogroszek nazywać paliwem ekologicznym? Ten rodzaj opału ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jednakże mając na względzie wysoką kaloryczność tego paliwa (w stosunku do węgla kamiennego), jego atrakcyjną cenę oraz o wiele lepsze właściwości fizykochemiczne nietrudno zauważyć, że ekogroszek wypada bardzo korzystnie. Jest to więc doskonała opcja dla osób, które z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na ogrzewanie innego typu, lecz również chcą nieco zniwelować negatywny wpływ na środowisko.