Już od wielu lat kotły na pellet są popularnym wyborem wielu osób, które decydują się na wymianę źródła ogrzewania w domu. Jest to doskonały pomysł, jeśli chodzi o stawianie na bardziej ekologiczne rozwiązania. Pellet bowiem należy do opału zwanego biomasą. Jednakże warto pamiętać, że to, czy spalanie go w piecu będzie ekologiczne, zależy od jego rodzaju oraz jakości. W dzisiejszym wpisie podpowiemy zatem, na co powinno się zwracać uwagę oraz czego się wystrzegać, gdy szuka się pelletu idealnego.
Pellet bez certyfikatu?
Opatrzenie opału stosownym certyfikatem poświadcza, że został on wyprodukowany zgodnie z wytycznymi środowiskowymi oraz jakościowymi. Taki surowiec będzie się dobrze palił bez produkowania dużej ilości dymu, uwalniając sporą ilość czystej energii cieplnej. Aby rozpoznać pellet certyfikowany, należy wypatrywać specjalnych oznaczeń.
Symbole, których powinniśmy szukać, najczęściej są umieszczane w widocznym miejscu – czyli na workach. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie ich dojrzeć, można również poprosić sprzedawcę opału o stosowne dokumenty potwierdzające zgodność produktu z normami. Mowa dokładnie o dwóch rodzajach oznaczeń.
- DINplus – opierający się na normach niemieckich – wskazuje na czystość trocin wykorzystanych do produkcji pelletu. Mowa tu nie tylko o braku szkodliwych dodatków, lecz także takich obniżających kaloryczność pelletu, czyli kory, piasku czy pyłu.
- ENplus – europejski standard, oceniający jakość pelletu pod kątem zachowania wysokiej jakości, a także ciągłości łańcucha dostaw surowca aż do otrzymania gotowego produktu. W tym przypadku pellet przeznaczony do ogrzewania domów jest oznaczony jako A1. Opał kategorii A nadaje się do kotłów o znacznie większej mocy, natomiast pellet rodzaju B jest już produktem wykorzystywanym przemysłowo.
Gdy nie jesteśmy pewni…
Zdarza się jednak, że dystrybutor pelletu nie posiada odpowiednich certyfikatów, a oznaczenia na opakowaniach są niejasne. Czy w takiej sytuacji powinno się zawsze zrezygnować z zakupu pelletu? Choć każdy producent kotłów pelletowych potwierdzi, że nie jest to wskazane, można również spróbować ocenić samemu, czy opał faktycznie nie nadaje się do użytku. Dobrej jakości pellet można poznać po kilku następujących cechach.
- Posiada jasny kolor – z tego względu należy unikać pelletu o ciemnym zabarwieniu, może być on bowiem wyprodukowany z niskiej jakości drewna lub torfu.
- Uwalnia drzewny zapach – jeśli podczas kontrolowania pelletu nie wyczuwamy nawet delikatnej, charakterystycznej woni, możliwe, że składa się on z niskiej jakości drewna oraz szkodliwych lepiszczy.
- Szybko pochłania wilgoć – a można to sprawdzić za pomocą prostego testu. Do szklanki wypełnionej w ½ wodą wystarczy wrzucić porcję pelletu, np. tak, aby szklanka była pełna. Jeśli w ciągu kilku minut materiał nie wchłonie większości płynu, świadczy to o jego niskiej jakości. Dodatkowo po wrzuceniu go do wody powinien opaść na dno, a po namoczeniu rozpaść się na drewniane drobiny. Pellet, który nie rozpada się, będąc kilkanaście minut w wodzie, posiada w swoim składzie zakazane dodatki, które nie tylko obniżają kaloryczność, lecz także mogą uszkodzić kocioł.
Przechowywanie ma znaczenie
Warto jednak zauważyć, że nawet najwyższej jakości pellet, jeśli nie będzie odpowiednio przechowywany, traci swoje właściwości. Składowanie worków z pelletem w miejscu, w którym mogą łatwo się one uszkodzić, grozi dostaniem się do ich wnętrza przede wszystkim powietrza wraz z wilgocią. Wpływa to znacząco na kaloryczność opału oraz zaburza proces jego spalania. Z tego względu, jeśli w miejscu magazynowania pelletu gotowego do sprzedaży zauważymy nieprawidłowości, należy zrezygnować z jego kupna.
Decydując się na kocioł pelletowy, należy o niego dbać, nie tylko regularnie go czyszcząc czy korzystając z usług profesjonalnego serwisu. To właśnie jakość stosowanego w nim opału ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego procesu spalania. Aby uniknąć więc niebezpiecznych dla kotła spieków oraz sprowadzić uwalnianie się szkodliwych spalin do minimum, należy stawiać wyłącznie na prawdziwy, wysokojakościowy pellet drzewny. Wtedy urządzenie będzie nam służyło przez wiele lat.